Kontakt

Petr Záruba

 

Petr Z. - Vedro

mobil:602 347 496

email : petr.zaru@volny.cz

Diskuse k článku: Akvaristika a Teraristika

16.3.2009Kategorie: AKVA a TERA
 

medvěd - Profil | Út 2.6.2026 16:52:30

Nemáte prosím kontakt na pěstírnu ryb z Tanganjiky?Chci osadit nové akvárko.Jedná se mi o ryby Jilidochromis,Lamprologus,Altolamprologus a pod.

    Donrybarios - Profil | Út 2.6.2026 11:51:14

    rájovec >> Děkuji za potvrzení, že moje úvaha byla v zásadě správná.

      rájovec - Profil | Út 2.6.2026 10:57:21

      Donrybarios >> Takhle jsem to měl s E. Kleiner bar, pokud výhonek vyrazil nad hladinu, jenom vykvetl a byl klid, pokud po cestě "zabloudil" a nedostal se ven, vyrazily na něm rostlinky. Tu první největší jsem zasadil a ta poměrně rychle přerostla mateční, ale nikdy pak sama výhonky neměla. U té mateční tohle období trvalo asi 3/4 roku a pak už nic. Další výhonky jsem střihal hned v zárodku, protože jak píšeš, rostlinu to vysilovalo a měla čím dál drobnější listy.

        Donrybarios - Profil | Po 1.6.2026 16:49:15 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

        Ahoj, mám dotaz. Je tu kolega "rostlinář" se zkušenostmi pěstování a vegetativního množení Echinodorů v submerzní formě?
        Jde mi o toto. Mám mateční rostlinu, která za poslední dva měsíce vyhání jeden květní stonek za druhým, konkrétně teď jich má pět. K hladině samozřejmě nedosáhnou (60cm) ale mají po dvou přeslenech a na každém se vyvine 1 - 2 dceřiné rostliny. Zdá se, že to rostlinu dost vysiluje, sice stále tvoří nové listy ale jsou o poznání menší a i rostliny na nejnovějších stoncích se tvoří výrazně pomaleji.
        Uvažuji zda další nasazené květní stonky hned neodstřihnout a dát mateční rostlině šanci posílit?
        A ještě jeden postřeh. Z nejstaršího stonku jsem horní vzrostlejší rostlinu oddělil a zasadil, zbytek stonku s menšíma dvěma jsem jen ohnul a zatížil. Výsledek je, že ty ponechané na stonku tu větší už výrazně přerostly.
        Aby byla informace úplná, jedná se o E. uruguayensis, stáří cca 4 roky
        Ocením každý názor.
        Děkuji ))

          Martin - Profil | Po 1.6.2026 8:57:45 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

          Ahoj,
          nechcete někdo krásné matečnice Aponogeton ulvaceus a Tiger lotus? Přerostly mé možnosti (500l). Věnuji zdarma, Olomouc, Hranice

            MiPo - Profil | Čt 28.5.2026 19:49:04

            Řízek 5,125 >> jejda akara zelená, ty jsem měl cca před 40 roky. V době tření honila i velké skaláry

              Řízek 5,125 - Profil | Čt 28.5.2026 19:00:18 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

              Takže po půl roce úspěch.
              A přišel úplně náhodou...
              V podstatě obyčejná rybka, žádná vysoká škola akvaristiky, ale bylo tam jedno podstatné ale, které jsem se nikde nedočetl.., až mi to náhodně řekl kamarád kamaráda, a měl pravdu...

                kubas. - Profil | St 13.5.2026 18:58:36

                Řízek 5,125 >> Aspoň něco :-))).
                Jo, ta tetra je fakt skvělá, sedí.

                  Řízek 5,125 - Profil | St 13.5.2026 18:52:50

                  kubas. >> gratuluji k úspěchu!:-)
                  Tetry ohnivé jsou super, taky jsem je v malým akváriu měl, vděčná odolná rybka.

                    kubas. - Profil | Út 12.5.2026 19:52:37 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                    Řízek 5,125 >> Tak už znáš první příklad "Otíka", který přežil víc než půl roku v akva :-). Pravda, jeden ze tří, ale vzhledem k tomu, jak plachá je to ryba a jaké kapky mu dávají děti, tak je to zázrak na druhou :-).

                    Jinak skvělá rybka tetra ohnivá do takové akva... Dania slušný, podruhé bych ale nad nima váhal a asi nekoupil. Japoniky, Neocaridiny, pygmejove super taky.

                      rájovec - Profil | Po 11.5.2026 18:09:20

                      Zeptám se vážených expertů: dostal jsem sotva cenťákové Clithony, zhruba po měsíci mají ulity porostlé zelenou řasou, jeden trochu, dva totálně. Co to sakra je??? :-)))))

                        Řízek 5,125 - Profil | Út 28.4.2026 20:49:11

                        stormandnature >> normálně aktivně plavou ve sloupci a hledají ryby, chytám je tam po oteplení docela běžně, ale cedim to, a na Afriku nejdou, citlivý jsou na ně paví očka, takže ty živým skoro nekrmím.

                          stormandnature - Profil | Út 28.4.2026 9:43:00

                          Řízek 5,125 >> tak byli hajzlíci přilepení někde na stěně a čekali na příležitost

                            Řízek 5,125 - Profil | Út 28.4.2026 8:07:11

                            stormandnature >> z metrovýho požeráku na 4 metrový hloubce?, tak dlouhou tyč ani nemám:-))

                              stormandnature - Profil | Út 28.4.2026 7:59:35

                              Řízek 5,125 >>Dá. Nesmíš to tahat tak u dna.

                                Řízek 5,125 - Profil | Po 27.4.2026 18:44:40 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                I tohle se dá chytit :-)

                                  stormandnature - Profil | Ne 26.4.2026 14:29:36 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                  Lacerta viridis. Pálava, Soutěska

                                    Donrybarios - Profil | So 18.4.2026 14:27:49

                                    rájovec >> Odhadl jsi to téměř přesně, smekám.
                                    Rostlinu, která prošla tolika proměnami jsem opravdu koupil od Rataje. Ty předešlé byly pořízeny z e-shopu v Ústí, původ byl udáván Holandsko.

                                      rájovec - Profil | Pá 17.4.2026 19:56:12

                                      Donrybarios >> Ten druhý obchod bude nejspíš Rataj, kde pěstují rostliny ve skleníku a ty se pak ve vodě úplně promění. Znám to a vím, že se projevují nevypočítatelně. Invital je klasika, rostliny z Holandska, většinou přesně podle popisu.

                                        Donrybarios - Profil | Pá 17.4.2026 14:04:48

                                        Flicek >> Asi jo, jen musím vymyslet nějakou taktiku jak na to. Mám pocit když se jí pokusím prostě vytrhnout tak vytáhnu i půlku dna :D